Paris Olimpiyatları sırasında Fransa’da hava normalden yüzde 70 daha sıcak olacak

T24 Dış Haberler

Paris Olimpiyatları, kayıtlara geçen en yüksek sıcaklıklar altında yapılabilir. önde gelen sporcular, müsabakalar için öngörülen yoğun sıcaklığın sporcuların bayılmasına ve hatta müsabaka sırasında ölmelerine yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

Fransız tahmin kuruluşu Météo France, Mayıs-Temmuz ayları arasında ülke genelinde normalden daha sıcak hava koşulları öngörüyor. Tahminci, normalden daha sıcak olma ihtimalinin yüzde 70 olduğunu söyledi.

Ateş Çemberleri: 2024 Paris Olimpiyatları’nda Isı Riskleri başlıklı yeni bir rapor, Tokyo’da düzenlenen 2021 oyunlarındaki sıcaklıklarla ilgili karşılaştırmayı sağladı. Tokyo oyunları, 34 derecenin üzerindeki sıcaklıklar ve yüzde 70’e yaklaşan nem oranıyla Oyunlar “tarihin en sıcak oyunları” olarak tanımlandı. Raporda, “Yarışmacılar bitiş çizgilerinde kustu ve bayıldı, sporcuları güneşin kavurduğu arenalardan uzaklaştırmak için tekerlekli sandalyeler kullanıldı ve hatta Tokyo Oyunları’nın 2 numaralı seri başı tenisçisi Daniil Medvedev tarafından maçın ortasında kortta ölme korkusu dile getirildi” denildi.

Raporun arkasındaki kuruluşlardan biri olan FrontRunners’ın CEO’su Emma Pocock, “Artık Paris Oyunları’nın, Tokyo’nun sıcaklık rekorunu geçme potansiyeline sahip olduğunu biliyoruz” dedi ve bunun sebebi “Fosil yakıtların yakılmasıyla ortaya çıkan iklim değişikliği geçtiğimiz aylarda rekor sıcaklık serilerine katkıda bulundu” ifadeleriyle açıkladı. 

Pocock, Tokyo oyunlarıyla ilgili raporu, spor yönetim organlarına küresel ısınma konusunda harekete geçmeleri için acil bir çağrı olarak nitelendirdi.

Paris’in en son Olimpiyatlar’a ev sahipliği yaptığı 1924 yılından bu yana, Fransa’nın başkentinde yıllık sıcaklıklar 1.8 derece artarken, yılda ortalama 23 “sıcak” gün ve dokuz “kavurucu” gün daha yaşanıyor.

Paris 1947’den bu yana 50 sıcak hava dalgası yaşadı ve iklim krizinin bir sonucu olarak bu dalgaların sıklığı ve yoğunluğu arttı. 

2003 yılında Olimpiyatlar’ın düzenleneceği Temmuz ve Ağustos aylarında yaşanan rekor sıcak hava dalgası Fransa’da 14 binden fazla kişinin ölümüne yol açtı. 

Uluslararası Olimpiyat Komitesi bir “uzlaşı bildirisi” ile sporcuların sağlığını korumak için bir dizi hafifletici önlem önerdi. Ancak aşırı sıcakların dünya çapında spor için büyüyen bir sorun olduğunu kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir