Anne babalar dikkat… Bakanlık ifşa etti

Ticaret Bakanlığı vatandaş güvenliğini tehdit eden güvensiz ürünlere yönelik sürdürdüğü denetimler kapsamında son bir ayda 10 ürün hakkında piyasaya arzını yasaklama ve toplatma kararı çıkardı. Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) üzerinden ürünleri ifşa eden Bakanlık, özellikle çocuklarda boğulma riskine sebebiyet verebilecek kıyafetleri tespit ederek bunların toplatılmasını istedi. Bakanlığın piyasaya arzını yasakladığı ve toplatma kararı çıkardığı ürünler arasında sıkma oyuncak titreyen tavuk, çocuk yüzük, küpe, tulum, elbise, gömlek ve temizlik ürünleri olarak naftalin ve lavabo açıcı bulunuyor.

HORMONAL BOZUKLUK VE KANSER TEHLİKESİ

GÜBİS üzerinden ifşa edilen güvensiz ürünler arasında titreyen tavuk oyuncağı olarak da bilinen “Shrilling Chicken Squeeze Me!” isimli oyuncak da yer aldı. Yapılan testlerde oyuncağın kimyasal bir madde olan ve hormonal durumu bozan fitalat yönünden kalır sonuç bıraktığı belirlendi.

Alissa ve Ege Boncuk marka çocuk yüzüğü ile Ss By Szr marka mickey mouse eli şeklinde küpede ise bir başka kimyasal olan kadmiyum maddesine rastlanıldı. Kadmiyum, mide ağrıları, şiddetli kusma, ishal, kemik kırığı, psikolojik bozukluklar, kanser ve üreme sistemi hasarlarına sebep olan bir madde olarak biliniyor.

ÇOCUK KIYAFETLERİ DE DENETLENDİ

Çocuk ve bebek kıyafetlerine yönelik yapılan denetimlerde ise Baby Mio marka pembe, ekru renkli tavşan figürlü tulumda büzme ipinin giysiye tutturulmadığı ve serbest uçlarda süsleme bulunduğu bunun da giysinin çocuğun boynuna dolanarak boğulma riskine yol açabileceği belirlendi.

Lumia Baby marka çocuk elbisesinde ise numune üzerinde ısıl işlem ile yapıştırılmış tüm aksesuarların yıkama sonrası döküldüğü görüldü.

Canöz Bebe marka gömlek, pantolon takımında ise pantolon bel bölgesindeki büzme ipinin ucunda 3 boyutlu olacak şekilde bağlantı tespit edildiği yine bunun da boğulma riskine sahip olduğu ifade edildi.

Mini Baray marka kız çocuk takımında ise ürünün omuz askılarının serbest uçlu olmasının yine güvensizlik yarattığı ifade edildi.

LAVABO AÇICI VE NAFTALİN DE TOPLATILDI

Sır marka lavabo açıcının yaralanma, cilt yanması ve göz hasarı tehlikesi içerdiği, aynı şekilde Gülşah marka naftalin tabletlerin ise dokunsal uyarı bulunmaması sebebiyle akut toksik zarar verme, yaralanma ve yanma tehlikesi içerdiği tespit edildi.

Bakanlık tüm bu ürünlerin piyasaya arzını yasaklarken toplatma kararı da çıkardı.

VATANDAŞ PARA İADESİ ALABİLİR

Ticaret Bakanlığı, piyasaya arz edilecek her ürünün, insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan ve bitki yaşam ve sağlığı, çevre ve tüketicinin korunması açısından asgari güvenlik koşullarını sağlayıp sağlamadığını düzenli olarak kontrol ediyor.

Güvenli ürün, normal kullanım koşullarında tüketiciler için risk taşımayan veya kabul edilebilir ölçülerde risk taşıyan ürünler olarak değerlendirilirken, üreticiler piyasaya sadece teknik düzenlemesine uygun ve güvenli olan ürünleri arz etmekle yükümlü bulunuyor.

Vatandaşlar eğer GÜBİS üzerinden toplatma kararı çıkarılan bir ürünü almış bulunuyorsa ürünü aldıkları yere giderek bu ürünü iade ederek paralarını alma ya da başka bir ürünle değiştirme haklarına sahip bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir